AeroMobil dosiahol kľúčový míľnik v testovaní letovej spôsobilosti svojho najnovšieho modelu lietajúceho automobilu

AeroMobil dosiahol kľúčový míľnik v testovaní letovej spôsobilosti svojho najnovšieho modelu lietajúceho automobilu

Spoločnosť AeroMobil, tvorca nového ultra high-end vozidla, ktoré je použiteľné rovnako na cestách ako aj vo vzduchu, dnes oznámila podrobnosti o nedávno dokončenej fáze testovacích letov automobilu AeroMobil. Po komerčnom uvedení na trh v roku 2023 bude mať AeroMobil za sebou viac ako dekádu trvajúci vývoj. A to vrátane letových testov troch funkčných prototypov so spolu viac ako 300-tisíc hodinami inžinierskych úprav na poslednej verzii vozidla.

Program letových skúšok, ktorý sa začal v septembri 2020, je súčasťou prísnych požiadaviek Európskej agentúry pre letovú bezpečnosť (EASA) podľa normy CS23, ktoré sa vzťahujú na všetky kritické aspekty letu. V priebehu programu testovacích letov AeroMobil úspešne splnil niekoľko kľúčových EASA CS23 požiadaviek upravujúcich letovú spôsobilosť, vrátane letových výsledkov z hľadiska najvyššej a pádovej rýchlosti. Ale tiež pôsobivých schopností vzlietnuť už za 400 metrov a dosiahnuť rýchlosť stúpania viac ako 365 metrov za minútu. 

Najvyššou prioritou testovacieho tímu je optimalizácia riadenia AeroMobilu počas letu ako je stabilita a manévrovateľnosť. Tieto charakteristiky sú vyladené tak, aby poskytovali optimálnu rovnováhu medzi jednoduchosťou ovládania letu plnou rýchlosťou a predvídateľnosťou a svižnosťou správania sa vozidla. Spoločnosť sa zároveň snaží dosiahnuť rovnaké výsledky pri požiadavkách na certifikácie od Federal Aviation Administration (FAA) v USA a ďalších obdobných agentúr v ostatných regiónoch sveta. 

„Schopnosť našich odborníkov na aerodynamiku vyladiť a predpovedať letové vlastnosti a kvalitu ovládania AeroMobilu je tým kľúčovým dôvodom úspechu nášho certifikačného programu. Testovacie lety nám poskytli zásadné údaje, ktoré sú v súlade s naším načasovaním celkovej certifikácie a uvedenia na trh,“ uviedol Patrick Hessel, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti AeroMobil.

Testovací piloti sa zhodujú na tom, že lietať s AeroMobilom je naozaj jednoduché a zábavné. Začína to pocitom čistého nadšenia pri posunutí páky akcelerácie na doraz s následným stúpaním približne 300 metrov za minútu a potom letovou rýchlosťou 300 kilometrov za hodinu. AeroMobil je počas letu veľmi stabilný a ponúka pilotovi a cestujúcemu komfort a známy skôr z luxusných automobilov než sparťanský zážitok, ktorý poskytuje väčšina jednomotorových lietadiel. Na pristátie stačí jednoducho vyrovnať let nad pristávacou plochou a ubrať výkon. Akonáhle sa kolesá AeroMobilu dotknú pristávacej plochy, začne sa správať ako klasický automobil. 

AeroMobil je navrhnutý tak, aby spĺňal regulačné požiadavky leteckého aj automobilového priemyslu. Keď sa stane komerčne dostupný v roku 2023, bude pravdepodobne medzi tými najbezpečnejšími lietadlami z hľadiska odolnosti voči nárazu. Priestor pre pasažierov bude spĺňať bezpečnostné požiadavky automobilových regulátorov, ktoré sú podstatne prísnejšie než tie určené pre lietadlá. 

Patrick Hessel, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti AeroMobil, dodáva: „Úspešné zvládnutie kritických vládnych certifikačných testov približuje komerčný štart nového luxusného super auta, ktoré sa cíti doma rovnako na cestách ako aj vo vzduchu, o krok bližšie k realite. Keď sa dostane na trh v roku 2023, bude to najviac cool vozidlo na štyroch kolesách, ktoré sa kedy predávalo a poskytne voľnosť pohybu bez limitov.“

O AeroMobil

The AeroMobil is the new ultra-high-end vehicle equally at home on the road or in the sky.  A true flying car, it is the culmination of leading-edge automotive and aerospace design and engineering, advanced materials, luxury features, and impeccable styling that does what no supercar or private jet can do.  It can seamlessly transform from car to aircraft - from driving to flying - in under three minutes. This exceptional vehicle is the result of over ten years of research and development by an outstanding team of engineers and designers. Its pedigree includes luxury and supercar makers BMW, Aston Martin, McLaren, Mercedes Benz F-1 and Ferrari F-1, and aerospace leaders Lockheed Martin, Rolls Royce, Airbus, and Diamond Aircraft, among others.  Scheduled to be commercially available in 2023, The AeroMobil represents a unique opportunity to own a first of its kind, ultra-high-end vehicle.  AeroMobil also represents an opportunity to invest in the company that will be the first to market with a flying car and well-positioned for sustained growth as a door-to-door Regional Air Mobility service operator for trips of 500 miles or less using a four-seat version of The AeroMobil coming to market in 2025.  For more information, please visit aeromobil.com.

AeroMobil
AeroMobil
Prípojná 5,
821 06 Bratislava
Slovakia