AeroMobil oznamuje rozšírenie svojho tímu leteckých expertov

Skúsený letecký expert a konzultant Hugues Le Cardinal sa pripája k AeroMobilu ako vedúci leteckej certifikácie (Head of Airworthiness)

Spoločnosť AeroMobil, ktorá vyvíja lietajúce auto, ohlásila, že k tímu sa pripája známy certifikačný expert, Hugues Le Cardinal, ktorý vedie v súčasnosti projekty aj pre niektorých vedúcich výrobcov lietadiel vo svete. Hugues prináša do tímu viac ako 20 rokov skúseností z leteckého priemyslu a prvotriedny prehľad v oblasti leteckej certifikácie.

Prijatie experta akým je Hugues Le Cardinal, je veľmi dôležitým prejavom nášho záväzku dodať na trh skutočný lietajúci automobil počas nasledujúcich niekoľkých rokov. S každým ďalším expertom v našom tíme sa táto vízia približuje k skutočnosti.“ – povedal Juraj Vaculík, spoluzakladateľ a CEO spoločnosti AeroMobil.

Huguesove kľúčové pozície a roly obsahovali funkciu Head of Airworthiness pre francúzsku leteckú spoločnosť DAHER-SOCATA (dnes DAHER), pričom v súčasnosti pôsobí ako Applicant Project Certification Manager (PCM) pre inovatívne elektrické lietadlo E-Fan 2.0, ktoré vyvíja AIRBUS INNOVATION. Predtým ako sa stal senior konzultantom, Hugues bol zamestnaný vo Francúzskom Národnom Leteckom Úrade (DGAC) v pozíciách Head of Certification, Continued airworthines a General Aviation operations. V tejto role riadil niekoľko projektov a bol členom pracovnej skupiny pre Light Aircraft v rámci EASA (Európska agentúra pre bezpečnosť letectva) a zároveň bol členom panelu expertov v oddelení General Aviation v rámci EASA.

Hugues prináša do AeroMobilu viac ako 20 rokov skúseností z oblasti certifikácie lietadiel, vetroňov, motorových vznášadiel a ďalších lietajúcich zariadení v kategórii General Aviation. Od marca Hugues výrazne prispeje k tomu, aby AeroMobil splnil všetky potrebné certifikačné štandardy podľa požiadaviek autorít.

Hugues Le Cardinal absolvoval leteckú školu v Salon-de-Provence kde získal aj titul inžiniera letectva a stal sa certifikovaným pilotom. Hugues pôsobil krátko potom ako bojový pilot a po roku 1991 zúročil svoje skúsenosti zo vzdušných síl v ďalšom pokračovaní svojej kariéry. Počas pôsobenia vo vzdušných silách pilotoval rôzne druhy lietadiel, vrátane vetroňov: CAP 10B, CM170 Fouga Magister, Embraer 121 Xingu, a tiež Alphajet, Mirage III, Mirage F1 and Mirage 2000.

V roku 1992 nastúpil do francúzkej certifikačnej authority Délégation Générale pour l’Armement (DGA), kde mal na starosti oblasť civilného letectva. V roku 1998 sa stal zástupcom riaditeľa v oddelení certifikácie lietadiel v kategórii General Aviation a ďalej pokračoval povýšením na riaditeľa oddelenia v rokoch 2001 až 2008 a neskôr na riaditeľa celého oddelenia certifikácie v rokoch 2010 až 2011. V roku 2011 vytvoril konzultačnú spoločnosť VELICA, ktorá pomáha leteckým firmám urýchliť procesy certifikácie.

Počas posledných piatich rokov vo VELICA získal Hugues množstvo zaujímavých zadaní a jeho spoločnosť asistovala pri certifikácii lietadiel, ich zmenách, či pri získaní povolení na letovú prevádzku. VELICA, ktorá podporovala zaujímavé letecké projekty, pomáhala pri evolúcii európskych regulácií a má skúsenosť s americkými a čínskymi štandardami. To spoločnosti umožnilo minimalizovať čas dodania certifikovaného lietadla na trh, ktorého príkladom je inovatívne elektrické lietadlo spoločnosti E-Fan 2.0 vyvíjané spoločnosťou AIRBUS INNOVATION. Ďalším podobným príkladom je certifikácia A310, lietadla, ktoré nahrádza A300 od NOVESPACE, divízie CNES. Toto lietadlo bolo dizajnované na parabolické lety pre bezváhový stav. Tieto skúsenosti a vedomosti umožňujú Huguesovi zapájať sa aj do vzdelávacieho procesu a transferu know-how v oblasti schvaľovania lietadiel, ich letovej prevádzky a leteckých regulácií.

Rozšírený team AeroMobilu, ktorý už tvorí takmer 40 odborníkov v súčasnosti vylepšuje dizajn predovšetkým v digitálnej podobe a pracuje na novom prototype, ktorý bude tiež podrobený predpísaným testom.

O AeroMobil

www.aeromobil.com